Norint kandidatuoti į darbo pokalbį, taip pat svarbu ne tik CV rašymas, tačiau ir motyvacinis laiškas. Motyvacinis laiškas – tai tarsi dokumentas parengtas žmogaus, kuris ieško darbo. Jame parodomas noras, motyvacija, tinkamumas ir gebėjimas užimti tam tikras pareigas. Kaip ir CV, motyvacinis laiškas būsimam vadovui suteiks nemažai informacijos apie jus. Manote, jog niekas neskaito motyvacinių laiškų? Klystate, juos skaito kiekvienas darbdavys. Kad parašyti įdomų ir informatyvų motyvacinį laišką, rekomenduojama vadovautis tokiomis taisyklėmis, kurias ir pateiksime.
- Motyvacinis laiškas turi būti parašytas profesionaliai
Išgirdus žodį „profesionaliai“ turbūt jums atrodo neįmanoma taip parašyti. Klystate, profesionalumas susideda iš daug dalių, pavyzdžiui, gramatika. Rašykite be gramatinių klaidų ir su lietuviškais rašmenimis. Jeigu siunčiate anglišką variantą, tada naudokite taisyklingus žodžius, o ne įvairius trumpinius. Svarbu išlaikyti stilistiką, neturi būti jokių minties šuolių, nuo vieno sakinio nuosekliai pereinama prie kito.
- Teisinga motyvacinio laiško forma
Motyvaciniai laiškai neturi griežtos struktūros, tačiau yra pateikiama nemažai rekomendacijų ir pavyzdžių kaip turi atrodyti motyvacinis laiškas. Viena iš motyvacinių laiškų rekomendacijų yra tokia, jog viršuje per lapo vidurį turi būti paryškintomis raidėmis parašyta „Motyvacinis laiškas“, po šiuo užrašu darbo pozicijos pavadinimas į kurią pretenduojate. Toliau žemiau jau rašote tekstą, tai kas svarbu apie jus, jūsų savybės ir panašiai. Apačioje pasirašote vardą ir pavardę. Rašant motyvacinį laišką patartina nesikreipti į konkretų žmogų, nurodant jo vardą ar pareigas. Svarbu išlaikyti dalykiškumą.
- Motyvacinių laiškų šablonų naudojimas
Internete galima rasti labai daug motyvacinių laiškų, tad labai nesunku jais pasinaudoti ar nusikopijuoti jų dalis. Kiekvienas žmogus individualus ir kiekvienas turi skirtingas savybes, todėl būsimam darbdaviui labai svarbu pamatyti kaip jūs atsiskleidžiate, todėl patarimas naudoti motyvacinio laiško šabloną, kuris artimas jūsų savybėms. Juos taip pat galite savais žodžiais papildyti, pridėti tik tuos savo gebėjimus, kuriuos ir turite.
- Savybių atskleidimas ir tinkamumo įrodymas
Norint įrodyti būsimam vadovui, jog esate tinkamas jus dominančioms pareigoms, atskleiskite pagrindines savo asmenines savybes. Įgytą išsilavinimą ar kvalifikaciją susiekite su savo išvardintomis savybėmis bei reikalavimais darbo skelbime. Parodykite, jog kiekvieną reikalavimą jūs atitinkate, esate motyvuotas pasisemti naujų žinių ir pasiruošęs savo kvalifikaciją pakelti į aukštesnį lygį. Labai svarbu pabrėžti ką galite duoti įmonei, o ne pasiimti sau. Atrankų darbuotojai ir vadovai vertina konkretumą, tad nerašykite abstrakčiai.
- Motyvacinio laiško apimtis
Kaip ir CV, taip ir motyvacinis laiškas neturi būti perpildytas nereikšminga informacija. Svarbu paminėti svarbiausius konkrečius dalykus. Motyvacinis laiškas neturi būti sudarytas iš daug lapų, pakanka vieno lapo. Motyvacinio laiško apimtis gali siekti nuo 1300 iki 4000 ženklų su tarpais, tačiau rekomenduojama arti 4000 ženklų, nes tada laiškas nebus per trumpas ir per ilgas.
- Skirtingi motyvaciniai laiškai
Labai daug yra žmonių, kurie turi patirties, žinių ir įgūdžių dirbti skirtingose pareigose, todėl viena CV forma tinka visoms pozicijoms, tačiau motyvaciniam laiškui tai negalioja. Kiekvienai skirtingai darbo pozicijai turi būti ir skirtingas motyvacinis laiškas, nes kiekvienai darbo pareigybei užimti taikomi skirtingi reikalavimai, todėl turime turėti pasirašę iš anksto keletą skirtingų motyvacinių laiškų, o esant reikalui juos redaguoti.
- Motyvacinio laiško užbaigimas
Kai ir pradžia, taip ir motyvacinio laiško pabaiga yra svarbi. Labai svarbu laiško pabaigoje padėkoti už skirtą dėmesį, pažymėkite, jog esate pasirengęs darbo pokalbiui bei nurodykite kaip galima su jumis susisiekti. Galite parašyti, jog lauksite atsakymo.
Apžvelgus pagrindines motyvacinio laiško taisykles, pastebėjote, jog jų yra ne viena, todėl laikantis šių pagrindinių taisyklių motyvacinį laišką parašysite be didelių sunkumų. Svarbiausia sudominti darbdavį taip, jog jis jums norėtų paskambinti ir pakviestų į darbo pokalbį.