Darbo pokalbio klausimai ir atsakymai

Kaip teisingai atsakyti į klausimus darbo pokalbio metu bei kokie jie

rasymas 2018-12-07 20:02:17

Gavote pakvietimą į darbo pokalbį su būsimu darbdaviu? Sveikiname, Jūs įveikėte pirmąjį etapą – Jūsų gyvenimo aprašymas sudomino darbdavį. Liko įrodyti savo gabumus ir kompetencijas iš savo CV anketos. Galbūt tai atrodo nesudėtinga, tačiau tam reikia daug pastangų ir darbo. Kaip ir kiekvienoje kitoje sferoje, taip ir čia svarbus pirmasis įspūdis. Nesvarbu, ar mums patinka, ar ne, tačiau darbdavys nežino mūsų gabumų ir talentų, kaip juos žino mūsų aplinkiniai. Dėl šių aspektų siekiant savo svajonių darbo reikėtų sutelkti dėmėsį ir į išvaizdą bei stilių.

Pasidomėkite apie įmonę

Pagrindinė ir turbūt svarbiausia taisyklė – žinokite, į kokią įmonę einate ir į kokią darbo vietą pretenduojate. Apranga turi būti tinkamai parinkta norimai darbo pozicijai ir atspindėti pareigas. Juk viena apranga yra kandidatuojant į statybinko poziciją, o visai kitokia į ofiso darbuotojo. Jei nėra pilnai aišku, kokio aprangos stiliaus iš Jūsų tikimasi, dėrėtų pasidomėti apie įmonėje dirbančių žmonių aprangos stilių. Tai nesunkiai turėtų pavykti padaryti įmonės internetinėje svetainėje arba socialiniuose tinkluose. Visada turėsite didesnį pranašumą, jei savo apranga neišsiskirsite ir puikiai tiksite prie esamų darbuotojų aprangos stiliaus.

Jei pretenduojate į menu kripties darbo pozicijas, kurioms reikalingas išradingumas ar kūrybingumas, patartina, tai išreikšti aprangos stiliumi. Tai būtų sunku padaryti klasikiniu kostiumu vyrams ar dalykiniu kostiumėliu moterims. Tokiame darbo pokalbyje galite pasirodyti ir su savo mėgiamais džinsais bei mėgstamiausiais marškinėliais – turėtumėte puikiai pritapti bei parodyti, kad esate laisvas ir neišspraudžiate saves į rėmus.

Kita vertus, daugeliu atvejų interviu dėl darbo bus įvertintas Jūsų oficialumas, disciplituonumas, dėl šių savybių visada tiks klasikinis stilius. Net jei Jums pilnai nėra aišku koks stilius vyrauja šioje įmonėje, dažniausiai laimėsite į pokalbį atvykę su oficialiais rūbais. Tokia apranga dažniausiai sužavės vadovą, jis supras, kad Jūsų vertinate oficialumą bei tvarkingumą, be to, kad į darbą žiūrite rimtai. Galime įsivaizduoti paralelinę situaciją, kad į darbo pokalbį ateina du kandidatai: vienas su džinsais ir maršikėliniais, o kitas su dalykiniu kostiumu. Turbūt aišku kuris kandidatas turės didesnę vertę darbdavio akyse. Pirmas įspūdis dažnai būna lemtingas, dėl jo reikėtų pasistengti.

Darbo pokalbio aprangos reikšmė

Dažniausiai tikimasi, kad vyras į darbo pokalbį ateis vilkėdamas kostiumą ar marškinius. Dabar yra įvairių tipų kostiumai. Dauguma žmonių vis dar renkasi klasikinį kostiumo variantą. Klasikinis kostiumas turi gilias tradicijas, nuo senesnių laikų klasikiniai kostiumai yra solidaus vyriškio simbolis. Būtent dėl senų tradicijų dauguma renkasi kostiumus.

Darbo pokalbio apranga

Kostiumų mados nuolat besikeičia, dabar kiekvienas vyriškis gali išsirinkti tokį kostiumą, kuris jam priimtiniausias ir dėl to darbdaviui nekils jokių problemų. Tai tik padeda išreikšti savo individualumą. Žinoma, pirmajam pokalbiui patartina rinktis tamsesnių spalvų marškinius ar tamsų kostiumą su baltais marškiniais. Pavydžiui, baltas kostiumais ir raudoni marškiniai nebūtų tinkamiausias variantas pirmajam darbo pokalbiui.

Kita detalė vyro kostiumui – peteliškė ar kaklaraištis. Šią aprangos detalę reikėtų derinti prie marškinių ar kostiumo. Reikėtų vengti pernelyg išsiskiriančių ar spalvingų variantų.

Moterims galioja panašios taisyklės kaip ir vyrams, todėl geriausias pasirinkimas elegantiškas kostiumėlis.  Nors moterų aprangą sudaro daugiau detalių, tačiau pernelyg išsišokti nevertėtų. Svarbus etiketo reikalavimas – jei vilkite sijonėlį būtinos ir pėdkelnės, nesvarbu ar vasara, ar žiema. Venkite detalių, kurios blaško dėmėsį, nesipuoškite milžiniškais aksesuarais. Renkantis papuošalus patartina vadovautis taisykle, kad mažiau yra geriau. Nereikėtų naudoti pernelyg išsiskiriančio makiažo.

Jūsų išvaizda darbo pokalbio metu atspindės ir Jūsų asmenybę bei charakterio savybes. Todėl jei norite palikti gerą įspūdį – apsirenkite kaip patikimas darbuotojas, kuris sudomins nuo pat pokalbio pradžios.

Dažniausiai užduodami klausimai darbo pokalbyje

Kvietimas į darbo pokalbį įrodo, kad Jūs vienaip ar kitaip sužavėjote darbdavį. Didelė tikimybė, kad Jūsų gyvenimo aprašymas patiko darbdaviui ir šis rado kažką, kas jį „užkabino“ bei mano, kad tai  naudinga jo įmonei ir mano, kad Jūs galėtumėte jai duoti naudos. Kartais žinojimas perdaug galimų darbdavio klausimų gali atsisukti prieš kandidatą ir sukelti jam papildomo streso, bei išmokti atsakymai gali skambėti kaip labai šabloniški ir nenatūralus, todėl Jus supažindinsime tik su pačiais populiariausiais ir turinčiais įtaką pokalbio eigai.

Darbo pokalbis

Trumpai papasakokite apie save

Dažniausiai šis klausimas būna pats pirmas darbo pokalbio metu, iš kurio rutuliojasi tolimesnis pokalbis. Šis klausimas būna užduodamas, kad sužinotų apie darbuotoją trumpai, bei kokios jo manymu yra svarbiausios detalės. Šis klausimas iš pažiūros atrodo labai lengvas, tačiau taip dažniausiai nėra. Į šį klausmą nedėrėtų išsiplėsti, tinkamiausias atsakymas yra keleta sakinių. Trumpai pristatykite save, papasakokite apie savo charakterio savybes, darbo patirtį.

Įvardinkite savo gerąsias ir blogąsias savybes

Prisiminkite ką Jums yra sakę kolegos ar artimieji. Bandykite pritaikyti savybes norimai darbo pozicijai. Venkite šabloninių atsakymų, stenkitės kuo vaizdžiau atsakyti į šį klausimą. Bandykite blogąsias savybes paversti gerosiomis, tarkime, kad nespėji planuoti laiko, tačiau stengiesi tai pagerinti ir panašiai. Visi žmonės turi silpnų vietų, nebandykite atrodyti tobuli. Tobulų nebūna.

Kaip manote, kuo galėtumėte būti naudingas įmonei

Klausimas, kuris būna beveik kiekviename darbo pokalbyje, šiuo klausimu darbdavys stengiasi sužinoti ar pasiruošėte darbo pokalbiui, ar domėjotės įmone, jos veikla ir ar esate pakankamai motyvuoti siekti karjeros būtent šioje įmonėje. Galbūt, pavyks susieti savo darbo patirtį su norimu darbu ir galėsite pritaikyti įgytus gebėjimus.

Įvardinkite ateities tikslus, kaip įsivaizduojate save po X metų?

Darbdavys nori išsiaiškinti Jūsų tikslus, ambicijas, ar rimtai žiūrite į darbo poziciją, darbą šioje įmonėje. Atsakykite nuoširdžiai. Jei tai yra tik laikina Jūsų karjeros stotelė – taip ir pasakykite. Taip išvengsite ateityje galimų konfliktų. Jei Jūsų tikslas po kelerių metų vadovauti šiam skyriui, tačiau neturite patirties, sakykite, jog Jūsų tikslas yra augti,  tobulėti, suteikti įmonei naudą, bei pačiam kilti karjeros laiptais.

Kodėl palikote ankstesnę darbovietę?

Atsakant į šį klausimą jokiu būdų nereikėtų įžeidinėti savo buvusio darbdavio ar kolektyvo. Jei kritikuosite buvusį darbdavį sudarysite įspūdį, kad galite kritikuoti ir esamą. Reikėtų sakyti tiesą, nes jei Jumis nepatikės gali paskambinti buvusiai darbovietei ir sužinoti kaip buvo iš tiesų.

Ar kandidatuojate į kitas darbo vietas?

Atsakykite tiesą. Trumpai paminėkite, ar pretenduojate į kitas darbo vietas, kokios jos. Jei ši įmonė yra Jūsų prioritetas – paminėkite tai, jei ne – per daug neatviraukite.

Ar turite klausimų man?

Dažniausiai paskutinis klausimas darbo pokalbio metu. Darbdavys šiuo klausimu nori pasižiūrėti ar Jūs domitės darbo vieta. Dažnai darbdavys išgirdęs atsakymus įvertina ar Jus tikrai domina galimybė dirbti šioje įmonėje ir kiek Jūs esate pasiruošęs šiam pokalbiui. Nevertėtų klausti apie atlygį, dažniausiai darbdavys pats paklaus, kokie yra Jūsų lūkesčiai. Šiuo klausimu parodysite, kad Jūsų pagrindinis tikslas yra pinigai, o ne galimybė tobulėti bei padėti įmonei.

Tikimės, kad šie klausimai Jums padės pasiruoši artėjančiam darbo pokalbiui, bei šiek tiek supažindins apie užduodamų klausimų specifiką. Sėkmės!