Pavyzdinio CV rašymas 2020 metais

Kaip rašyti CV bei padidinti šansus būti pakviestam į darbo pokalbį

rasymas 2018-04-27 20:02:17

Kiekvienam iš mūsų anksčiau ar vėliau tenka susidurti su darbo paieškomis, kurių bene svarbiausia sudedamoji dalis - Jūsų gyvenimo aprašymas (dar vadinamas, tiesiog, CV). Gerai parašytas CV yra raktas į sėkme būti pakviestam į darbo pokalbį. Tuo pačiu CV rašymas kelia ir didelį pavojų, nes ne visi žino kaip rašyti CV. Nekokybiškai parašytas gyvenimo aprašymas beveik garantuoja, kad jis atsidurs šiukšliadėžeje, kad ir koks geras specialistas bebūtumėte.

Kiekvienas CV yra (arba turėtų būti!) unikalus, su tikslu pabrėžti atsakymus, kodėl būtent Jūs taip puikiai tinkate užimti šias pareigas. Be kita ko, gyvenimo aprašymas turi būti parašytas laikantis tam tikrų taisyklių, todėl šiame straipsnyje apžvelgsime, kas yra CV rašymas, kaip rašyti gyvenimo aprašymą 2020 metais, kokių taisykliu reikėtų laikytis ir kokių CV šablonų geriau vengti.

1. Svarbiausios CV dalys

Nors CV rašymas yra savotiškas menas, skirtas pabrėžti Jūsų unikalius gebėjimus, tačiau visuomet rekomenduotina išlaikyti tam tikrą struktūrą ir pateikti informaciją, kurią potencialus darbdavys tikisi rasti ir pirmiausia (!) perskaito.

1.1. Pradžia, prisistatymas (pareigos ir kontaktai)

Sunkiausia dalis - pradžia. Minčių, kaip rašyti CV trūksta, norisi pradėti kuo įspūdingiau, ieškome CV pavyzdžių ar šablonų internete. To nereikia. Užuot galvoję - tiesiog pradėkite nuo paprastų dalykų.

Rekomenduojama, kad Jūsų CV visuomet gerai matomoje vietoje (pavyzdžiui - kairėje pusėje, puslapio viršuje) turėtų jūsų vardą, pavardę, dabartinių pareigybių pavadinimą ir kontaktinę informaciją. Atkreipiame, kad griežtai nerekomenduotina rašant gyvenimo aprašymą lapą pavadinti „Curriculum vitae“, „Gyvenimo aprašymas“ ar pan., nes asmeniui skaitančiam Jūsų prisistatymą ir taip aišku, kas tai yra.

1. Taisyklė! Venkite rašyti nieko nereiškiančius/ darbdaviui neįdomius dalykus.

Vardas ir pavardė yra labai svarbūs, būtinai parašykite juos su lietuviškomis raidėmis, darbdaviui vėliau gali kilti pagunda paieškoti Jūsų internete, socialiniuose tinkluose - palengvinkite jam šią užduotį. Jeigu turite - visuomet galite pridėti savo LinkedIn profilio nuorodą, tačiau būkite tikri, kad jis yra atnaujintas ir atitinka Jūsų siunčiamą informaciją.

Elektroninio pašto adresas ir telefono numeris yra privalomi rekvizitai. Juos būtinai įtraukite. Pasistenkite nenaudoti nerespektabilių el. pašto dėžučių su @noname.bla.bla galūnėmis - rinkitės laiko patvritintą gmail.com arba susikurkite savo asmeninį paštą vardas@pavardė.lt - tai tikrai išloš papildomas keletą sekundžių atranką vykdančio specialisto ar darbdavio dėmesio.

2. Taisyklė! Parodykite, kad Jūs atidus net ir smulkioms detalėms (pvz. el. paštas).

Kalbant apie adresą - šiais laikais tikrai nebereikia nurodyti jo tikslaus, pakanka paminėti miestą ir reikalui esant gatvę (jei gyvenate čią pat organizacijos, tai gal atkreipti darbdavio dėmesį).

1.2. Prisistatymas

Žmonės viską skaito šabloniškai - tai yra iš viršaus į apačią ir iš kairės į dešinę. Sekantis svarbus punktas - trumpas savęs pristatymas, kurį turėtų sudaryti keletas rišlių sakinių, kurie geriausiai jus apibūdina, kaip profesionalą. Internete esantys CV pavyzdžiai dažnai neturi šios pastraipos, tačiau per paskutinius keletą metų - žmonės ieškantys darbo pradeda suprasti, kad jų gyvenimo aprašymus taip pat skaito ne mašinos, o žmones.

Rašydami šią pastraipą atsiminkite, kad rengdami CV galite (ir turėtumėte!) ją kas kartą pritaikyti taip, kad ji atitiktų skaitovo lūkesčius. Rašymą palengvins atsakymas į sekančius klausimus:

  1. Kas aš?
  2. Kokios mano stipriausios pusės?
  3. Ką galiu pasiūlyti įmonei?
  4. Kokie mano karjeros tikslai?
sekmingas-priemimas-darbas CV šablonai gali padėti būti pakviestam į darbo pokalbį, tačiau reikia nepamirši, kad CV pavyzdžiai taip pat laikui bėgant tampa nebemadingi.

1.3. Darbinė patirtis

Ši skiltis yra viena svarbiausių Jūsų gyvenimo aprašyme. Ji suteikia galimybę atskleisti savo stipriąsias puses, anksčiau atliktus darbus, praktikas ir kitą su darbu susijusią patirtį.

Surašykite savo užimtas pareigas chronologine tvarka pradedant nuo paskutinės užimtos pozicijos. Nepamirškite, kad svarbūs punktai yra šie:

  • pareigybių pavadinimas,
  • darbovietė,
  • laikotarpis (nuo - iki), kuriuo metu dirbote,
  • pagrindinės funkcijos, ką atlikote šiame darbe,
  • pasiekimai, įgūdžiai kurių įgavote

Atliktos funkcijos nėra taip savarbu, kaip pasiekimai, nes tik jie parodo, kad Jūs esate kažkuo išskirtinis. Taip pat, pareigybių pavadinimas Lietuvoje dažnai neatspindi, kas iš tiesų buvo darboma, kokios buvo Jūsų užduotys, todėl tai pasistenkite atskleisti šioje dalyje.

3. Taisyklė! Atkreipkite dėmesį ne tik į tai, ką darėte, bet ir kuo tai buvo Jums naudinga.

1.4. Išsilavinimas

Taip pat, kaip ir darbinė patirtis - Jūsų išsilavinimas turetų būti išvardytas chronologine tvarka, pradedant nuo paskutinės mokymo įstaigos, kurią užbaigėte. Šioje CV dalyje parašykite:

  • pilną mokymo įstaigos pavadinimą,
  • specialybės/išsilavinimo pavadinimą,
  • mokymosi laikotarpį (nuo - iki),
  • jei diplomas su pagyrimu - būtinai tai pažymekite!

Atsiminkite, kad be rimtos priežasties nebaigtas aukštasis mokslas naujam darbdaviui dažniausiai niekada nebus privalumas, todėl venkite atkreipti dėmesį, kad kažką pradėjote, bet metėte ir nepradėjote nieko naujo. Išimtis - pradėjote mokslus, tačiau pamatėte, kad jie yra skirti ne Jums, todėl pasirinkote kitą studijų kryptį. Tačiau to taip pat nerekomenduojame rašyti CV. Geriau paminėkite tik tai ką baigėte ar šuo metu mokotės.

4. Taisyklė! Parodykite, kad esate atsakingas ir užbaigėte tai, ką pradėjote. 

1.5. Papildoma informacija

Gyvenimo aprašyme galite paminėti kitus Jums svarbius dalykus, tokius kaip - įgūdžiai ar hobiai.

Įgūdžiai. Šios skilties nederėtų pamiršti jei esate techninis žmogus ir pretenduojate į pvz. programuotojo poziciją. Paminėkite technologijas, kuriomis dirbate, kiek laiko jas naudojate, kaip vertinate savo turimas žinias. Jei turite savo atliktų darbų portfolio - galite iškirti, pasidalinti informaciją kokią technologiją, kur bei kodėl naudojote.

hobiai

Hobiai (pomėgiai). Šią skilti pildykite tik tuo atveju, jei jaučiate, kad Jūsų gyvenimo aprašymas gavosi labai trumpas (t.y. mažiau nei vienas puslapis). Turimi pomėgiai gali parodyti, kad Jūs nesate nuobodus, bet venkite hobius pateikti nuobodžiai. Pvz. Jei rašote, kad Jums patinka knygų skaitymas - parašykite kokios yra 3 mėgstamiausios Jūsų perskaitytos knygos ir kodėl. Jei patinka žaisti krepšinį - paminėkite kokioje komandoje žaidėte, kokiame turnyre dalyvavote ir ar ką nors laimėjote. Tai tikrai padės atkreipti dėmesį į Jūsų asmenybę.

5. Taisyklė. Rašykite gyvenimo aprašymą taip, kad jį būtų lengva skaityti žmogui. Kiekvienas Jūsų žodis gali kelti klausimą kodėl/kas iš to - užbėkite įvykiams už akių ir į iš karto trumpai jį atsakykite. 

Reziumuojant - CV rašymo standartai 2020 metais šiek tiek skiriasi nuo anksčiau buvusių šablonų. Perskaitę šį straipsnį sužinojote esminius punktus bei 5 taisykles kaip rašyti įdomų CV. Nepamirkite, kad turinys dar ne viskas, todėl būtinai susipažinkite, kaip vizualiai suformatuoti gyvenimo aprašymą, kad jis būtų malonus skaitytojo akiai.